Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
30.04.2021
Orman Yangınlarıyla Mücadele Gönüllüleri Sertifikalandırılıyor

İzmir’de orman yangınlarıyla mücadelede aktif görev almak için başvuran ağaca ve ormana duyarlı vatandaşlar içinden sağlığı ve fiziki durumları yerinde olanlar seçilerek İzmir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından teorik ve uygulamalı eğitime tabi tutuluyor,  Orman Yangınları ile Mücadele Gönüllüleri” olarak sertifikalandırılıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından eğitimlerine başlanılan   gönüllü ateş savaşçıları ile yapılan yangın tatbikatında adeta  profesyonel yangın ekiplerine taş çıkartan gönüllüler göz doldurdu.

İzmir’in Kemalpaşa İlçesi Karabel Orman işletme Şefliği görev alanındaki Yukarı Kızılca Köyü sakinlerinde oluşan 15 kişilik Orman Yangınları ile Mücadele Gönüllülerinin gayreti ve performansı bu işe ne kadar önemsediklerini ortaya koydu.

Yukarı Kızılca Köyü Muhtarı ve aynı zamanda gönüllü yangın ekibinin başı olan Mehmet Çoban erken ve hızla müdahale edilemeyen yangınların köylülerini de tehdit edeceğini ifade ederek, "Orman bize oksijen verir, hayat verir yaşam kaynağımızdır. Ormanı korumak vatanı korumaktır" dedi... Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’yi de köylerine davet eden Muhtar Çoban, sadece orman yangınları konusunda değil, ormana kötü niyetli insanlardan gelebilecek her türlü olumsuz davranışlara da izin vermediklerini, sıkı takipte olduklarını ve gördükleri şüpheli bir durumu jandarmaya ile Karabel Orman İşletme Şefliği’ne bildirdiklerini sözlerine ekledi

Eğitimleri ve tatbikatları yöneten İzmir Orman İşletme Müdür Yardımcısı Burak Akkurt ise İzmirlilerin eskiden beri ağaca ve ormana çok duyarlı olduklarını, sürekli kendilerine orman yangınlarında ön saflarda görev almak istekleri yönünde taleplerin geldiğini söyledi. Müdür Yardımcısı Akkurt;  bu yoğun talepler doğrultusunda Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınlarıyla mücadele eden gönüllülerin hukuki statüsünü düzenlemek ve gönüllülerin çalışma, denetim usul ve esasları ile nitelik, görev, sorumluluk, eğitim, araç-gereç, kıyafetleri ile ilgili düzenlemeleri yapmak suretiyle, orman yangını söndürmede gönüllü olan kişilerin çalışmalarının planlı, etkin ve uyum içinde yürütülmesini sağlamak amacıyla bir yönetmelik hazırladığını bu yönetmelik kapsamında kendilerinin de gönüllülere eğitimler verdiklerini. Şu ana kadar toplamda 121 kişiyi bulan gönüllülerin peyder pey eğitimlerine devam edildiğini söyledi.​Yazdır