Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
01.04.2021
İZMİR’İN GELECEĞİNE NEFES OLACAK AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINDA DRONELERDEN FAYDALANILIYOR

İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü yanan orman alanlarının ağaçlandırması çalışmalarında dronelerden faydalanıyor. Ağaçlandırılacak alanlarda gerçekleştirilen drone uçuşlarından elde edilen görüntüler özel bir yazılımla işlenerek güncel arazi modeli (DEM), Ortofoto haritası (TİF), Google Earth için güncel görüntü (KML), eşyükselti eğirili haritalar olmak üzere tüm güncel veriler üretiliyor.

Drone uçuşlarından, görüntülerin sayısallaştırılması aşamasına kadar orman mühendisleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile aylarca sürecek uzun ve zorlu arazi faaliyetleri çok kısa süre içerisinde tamamlanıyor. Yapılan çizimler yüksek doğruluk seviyesi yakalanırken, kontrollük işlemleri çok daha kısa sürelerde tamamlanıyor. Etüd ve planlama aşamalarında büyük kolaylık sağlanırken, ihaleli işlerde anlaşmazlıkları son buluyor. Ağaçlandırma sahalarında yapılan teraslar, dikilen fidanlar drone ile ölçülüyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Orman Bölge Müdürümüz Zafer Derince; 2019 yılında meydana gelen Karabağlar Yangını sonucunda yanan alanların, 2020 yılı içerisinde arazi hazırlığı tamamlanıp, 2020 sonbahar-2021 ilkbahar mevsiminde dikiminin gerçekleştiğini, bu çalışmalar sırasında Bölge Müdürlüğümüzde ilk olarak Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü’nde Dronelerden faydalanıldığını söyledi. Orman Bölge Müdürümüz drone kullanımı sayesinde hazırlanan sayısal veriler ile yanan alanda, arazi hazırlığı sonrasında 4 ay gibi kısa bir sürede 3.770 km. teraslama, 250 ha. dozer ile alt toprak işleme gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.Yazdır