Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
26.03.2021
OTİZMLİ ÇOCUKLAR BAKANIMIZDAN DUT AĞACI İSTEDİLER İZMİR MENEMEN'DE 10 GÜN İÇİNDE 50 FİDANLIK DUT ORMANI TESİS EDİLDİ

İzmir ili Menemen ilçesinde bulunan Sabahat Akşiray Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda eğitim gören otizmli çocuklar ipek böceği kozasından ürettikleri hediyelik eşyalardan daha fazla üretebilmek için Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye Okul Müdürleri İlknur Tercan ile birlikte mektup yazarak dut ağaçlarından oluşan küçük bir orman istediler.

Mektubun kendisine ulaşmasından bir saat sonra Okul Müdürüne dönüş yapan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne talimat verdi ve arazi hazırlığı dâhil olmak üzere 10 gün içinde 50 adet boylu dut fidanı törenle 26.03.2021 Pazartesi günü toprakla buluşturuldu.

Sabahat Akşiray Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun hemen yanında gerçekleştirilen fidan dikim törenine İzmir Orman Bölge Müdürümüz Zafer Derince, Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun, İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, Okul Müdürü İlknur Tercan, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, öğretmen, öğrenciler ve velileri katıldı.

Protokolle birlikte 50 adet dut fidanını toprakla buluşturan otizmli çocukların heyecanı gözlerinden okunuyordu. Törende konuşan İzmir Orman Bölge Müdürümüz Zafer Derince; dünyada sayılı okullardan ve sayısız başarıya imza atmış olan Sabahat Akşiray Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda böyle hayırlı bir işe katkıda bulunma şansına sahip oldukları için başta Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ve okul yönetimine teşekkür etti. Fidanların bakımı yetiştirilmesi başta olmak üzere her türlü desteğe her zaman hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Okul Müdürü İlknur Tercan da Otizmli çocukların, canlıların hayatın bir parçası olduğunu anlamlandırmalarını sağlamak üzere İpek Böceği yetiştirerek elde edilen kozaların farklı alanda kullanılabilirliğini göstermek için böyle bir proje başlattıklarını ancak bunun için de çok sayıda dut ağacına ihtiyaç duydukları için Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye bir mektup yazdıklarını söyledi. Mektubun kendisine ulaşmasından tam 1 saat içinde kendisi bizzat arayıp geri dönüş yapmasından dolayı önce büyük bir şaşkınlık yaşadığını belirten Okul Müdürü Tercan Bakanımızın talimatlarıyla İzmir Orman Bölge Müdürlüğü vasıtasıyla 10 gün içinde hazırlanan ormanlık alanda minik bir dut ormanına sahip olduklarını söyledi. Başta Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere emeği geçen katkıda bulunan herkese okulu, öğrencileri ve velileri adına teşekkürü bir borç bildiğini söyledi.​
Yazdır