Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
23.03.2021
Orman Zararlısı Böceklere Karşı Mekanik ve Biyolojik Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

Bölge Müdürlüğümüze bağlı İzmir Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahalarında bulunan ormanlarındaki çam kese böceği zararlısına karşı mücadelesini sürdürüyor.

Çam kese böceklerinin bahar ayının gelmesi ile birlikte hareketlenmekte ve ağaçlara zarar vermeye başlamaktadır. Bahar aylarında ortaya çıkan bu böcekler ağaçları kurutmuyor, artım kayıpları yaparak ağacı zayıf düşürüyor ve büyümesini yavaşlatıyor. Vejetasyon dönemi başladığında ( yaz aylarında ) ağaçlar tekrar yeşillenmeye başlıyor.

Zararlı böceklere karşı 8700 dekarda yürütülen mekanik mücadelede kapsamında böceklerin yumurta koçanları ve kozaları ağaçlardan toplanmaktadır. Toplanan koçan ve kozaların bir kısmı açık alanlarda hazırlanan tel kafes ile adacıklara bırakılarak, biyolojik mücadelede, Çam kese böceğinin tabii düşmanı olan tırtıl paraziti (phyrx caudata) üretilmektedir.

Doğadaki kuşları ahşap kuş yuvalarıyla destekleyerek, kuş popülasyonunu artırılmaktadır. Kuşlar ise kış aylarında çam kese tırtıllarını yediğinden biyolojik mücadele yapılmış olunuyor.

Bir başka mücadelede ise; İzmir Orman İşletme Müdürlüğü’ndeki laboratuvarda çam kese böceği yiyen çam kese böceği tırtılları ve pupalarını yiyerek beslenen ve kamuoyunda terminatör böcek olarak bilinen doğa dostu Calosoma sycophant türü böcek üretilmektedir. Mart ayında başlayan çalışmalarda en az 15 bin adet yırtıcının üretilmesi hedefleniyor. Çam kese böceklerini avlayarak yaşamını sürdüren yararlı böcekler ile zararlı böceklerin kontrol altına alınması hedefleniyor.

Bu böceklerle mekanik ve biyolojik olarak mücadele ederken, ekolojik denge ön planda tutuluyor. Kimyasal ilaçların çevreyi kirletmesi, faydalı böcek ve kuşları öldürmesi nedeniyle kimyasal mücadele yöntemleri kullanılmamaktadır.​Yazdır