Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
15.03.2021
ORİKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi

Ormanlarımızı; korumak, izlemek, yasa dışı faaliyetleri engellenmek, orman suçlarına karşı anında ve olay yerinde müdahale edebilmek amacıyla ORIKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi kapsamında; İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nde yerli ve milli yapay zekâ ile suç tespiti yapan fotokapanlar kullanılmaya başlandı.

Bölge Müdürlüğümüze, Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından, fotokapan kullanım, işletme ve teknik eğitimleri, Orman Koruma Şube Müdürü Kamuran Birinci ve ORİKEM Koordinatörü Yazgı Coşgun Polad tarafından verildi.

Kesme, nakil, açma, otlatma, taşıma, kaçak avlanma vb. orman suçlarında koruma sağlayan fotokapanlar ile aynı zamanda insan, kaynak ve zaman tasarrufları da sağlanmaktadır.

Fotokapanlar ile orman sahaları 7*24 izlenmektedir. Hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zekâ tarafından işlenmekte ve ilgili orman işletme şefine gerçek (eş) zamanlı olarak gönderilmektedir.

Yerli ve Milli Yapay Zekâ destekli fotokapanlarda insan, hayvan, araç ve iş makinesi türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak öncelikli alarm sınıfları oluşturulmakta ve plaka tanımlama yapılmaktadır.

Taşra teşkilatında kurulumu gerçekleştirilen fotokapanlar ile orman suçlarının oluşması büyük oranda engellenecek olup, yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahale de sağlanacaktır. Düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntüler suç delili olarak kullanılacaktır.

Orman Genel Müdürlüğü merkezinde, ORİKEM canlı izleme ve yönetim odası kurulmuş olup, taşra teşkilatlarındaki fotokapanların yönetimi, kontrolleri ve teknik desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda suç görüntülerinin kayıtları da tutulmaktadır.

Tıpkı Amazon Yağmur Ormanlarında ses sensörleri ile elde edilen bilgilerin, yapay zekâ algoritmaları ile işlenip insan kaynaklı tahribatların gerçek zamanlı belirlenmesi gibi ormanlarımıza kurduğumuz yerli ve milli yapay zekâ destekli fotokapanlar ile orman suçlarının oluşmasını engellemede ve anında müdahalede ciddi kazanımlar elde etmeyi beklemekteyiz.

Ormanlarda fotokapan kullanımı yaygınlaştıkça, toplumsal karşılığının; bilinç, farkındalık ve caydırıcılık faktörlerinde ölçeklenebilir yükselişi beklenmektedir.​Yazdır