Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.03.2020
ALİAĞA'DA ORMANA YAPILAN KAÇAK BİNALAR YIKILDI YERİNE FİDANLAR DİKİLDİ

İzmir İli Aliağa İlçesi Çaltılıdere Mahallesi Köstemkoy Mevkinde ormanlık alana inşa edilen kaçak evler kesinleşen mahkeme kararı ile İzmir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yılın son günlerinde infazları gerçekleşmiş evler tek tek yıkılmıştı.

Yıkımların ardından orman olan bölgenin yeniden ağaçlandırılması için hazırlıklara başlayan İzmir Orman işletme Müdürlüğü, önce arazideki bina enkazlarını temizledi. Daha sonra dozerlerle toprağı sürerek işlemesini yaparak dikime hazır hale getirdi.19 Mart 2020 Perşembe günü yıkılan evlerin yerine toplam 2,5 dönümlük alana, Aliağa Orman İşletme Şefliği tarafından 200 adet çam fidanı toprakla buluşturuldu.

Zaman zaman sosyal medyada çıkan ve orman teşkilatını çok üzen “orman alanlarında ağaçlar kesiliyor yerine binalar yapılıyor” şeklinde haberlere en güzel cevabın burada yapılan çalışma olduğunu söyleyen İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin “Ormana kaçak yapılan 11 binaya müsaade etmedik, yıktık yerine bölgeyi yeniden yeşertmek için 200 fidan diktik” dedi. Ormanların mülkiyetinin tamamının Devlete ait olduğunu, milletin milli serveti olan ormanlarda en ufak bir yapılaşmaya, yer açmaya, işgale izin verilmediğini de söyleyen Orman İşletme Müdürü Çetin, yapılan her türlü yapıyı, tesisi ve işgali kanunların ve mahkemelerin vermiş oldukları yetkiye dayanarak ortadan kaldırdıklarını, bundan sonrada kaldırmaya devam edeceklerini ormana yapılan hiçbir bina ve tesisi için zaman aşımı olmadığını söyledi.


Yazdır