Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
01.03.2020
Bu Fidanlar Altın Damlayan Ağaca Dönüşecek

Gerek yurt içi gerek de yurt dışı piyasalarda kilosu yüzlerce euro'ya alıcı bulan sakızın salgılandığı ağaca Halk arasında "altın damlayan ağaçlar" olarak kabul görüyor.

Sakız Ağacını Yunanistan’ın tekelinden çıkarılıp Türkiye'de de yaygınlaşarak üretiminin çoğalması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. 

Bu çalışmaların en önemli merkezi de İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görev alanı içinde yer alan Çeşme ve Urla bölgeleri. Tarım ve Orman Bakanlığınca 2014 Yılında başlatılan ve Orman Genel Müdürlüğünce yürütülen Sakız Eeylem Planı kapsamında İzmir Orman Bölge Müdürlüğünce 800 dekar alanda sakız ağaçlandırması gerçekleştirildi. 

Bu çalışmaların önemli lojistik merkezlerinden biri olan Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğüne ziyarette bulunan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ilk iş olarak burada üretilen sakız fidanlarını inceledi çalışmalar hakkında Fidanlık Müdür Yardımcısı Fatma Yıldız’dan bilgi aldı.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince burada yaptığı açıklamada Dünyada üretimi ve ticareti Yunanistan’ın tekelinde olan sakız üretiminin Türkiye’de yeniden canlandırılması amacıyla aralıksız çalışmaların devam ettiğini söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin sakız konusu üzerinde büyük bir önemle durduğunu ve çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince; sakız ağacının tohumdan yetişmemesi nedeniyle fidan üretimi daldırma, havai köklendirme ya da aşı ile gerçekleştirildiğini Torbalı Orman Fidanlığının da bu çalışmalarda çok önemli bir üs olduğunu belirtti.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince açıklamalarını şöyle devam etti: 
“Son 5 yıldır Torbalı Orman Fidanlığında 90 bin adet pistacia atlantica (sakız ağacı) fidanı üretip ormanlık alanlarımıza dikilmek üzere gönderdik. Bu fidanların bir kısmını fidanlığımızda aşı yaşına kadar beklettik, bakımını yaptık ve 2017 yılından beri aşı çalışmalarını yapmaktayız. 2017 ve 2018 yılında toplamda bin 100 adet aşılı sakız fidanı ürettik ve bunları peyderpey araziye gönderdik. Torbalı Orman Fidanlığımızda 2020 yılında da altlık olarak kullanılmak üzere 20 000 adet Pistacia atlantica üretimi için tohum ekimleri yapılmış olup, 3500 adet de damla sakızı üretimi için aşı çalışmaları tamamlanmış ve üretilen bu değerler 2020 sonbahar döneminde toprakla buluşturulmayı beklemektedirler.” DediYazdır