Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
BAYINDIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü 1945 yılında Bayındır İlçe Merkezinde kurulmuştur.
 
İşletme Müdürlüğünün sorumluluk alanı Bayındır, Tire, Selçuk, Ödemiş, Beydağ ve Kiraz İlçelerini kapsamaktadır. Kısmen de Kemalpaşa İlçesi ve Aydın İline bağlı İncirliova İlçelerinden yerleşim yerleri sınırları içerisindedir.
 
         Orman İşletme Müdürlüğünün sorumluluk alanı kuzeyde Bozdağlar, güneyde Aydın dağları arasında kalmakta ve Küçük Menderes havzasını kapsamaktadır. Batısında Selçuk Şefliği ile denize ve Torbalı İlçesine kadar sınırları uzanmaktadır.
 
         Kuruluşunda 12 Orman İşletme Şefliği, 1 Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliği vardır.
 
         Orman İşletme Şefliklerinin 4’ü (Bayındır, Çınardibi, Alaçam ve Çaldede) Bayındır İlçe Merkezinde, 4’ü (Ödemiş, Gölcük, Çamyayla ve Beydağ) Ödemiş İlçe Merkezinde, 2’si (Kiraz ve Çayağzı) Kiraz İlçe Merkezinde yer almaktadır. Diğer Orman İşletme Şeflikleri (Tire ve Selçuk)  sorumlu oldukları  ilçe merkezinde müstakil olarak görevlerini sürdürmektedirler.
 
         Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alnında bulunan 6 İlçeye bağlı 285 yerleşim birimi bulunmaktadır. Bunlardan 14’ü belde ve diğerleri de köy iken Büyükşehir yasasıyla beraber mahalle olarak ilçe merkezlerine bağlanmıştır. Köy iken mahalleye dönüşen 271 mahalleden 228’inin sınırlarında orman bulunmaktadır.
 
         Bayındır Orman İşletme Müdürlüğünün sorumluluk alanının %36’sı ormanlarla kaplıdır.
 

        

           119.557,70 119.557,70  Ha ormanlık alanın %45,5’i (54.439,80 Ha) verimli, %54,5’i (65.117,90 Ha) bozuk vasıfta devlet ormanıdır.

 

           Ormanlık Alanların Şefliklere dağılımı grafikte olduğu gibidir.

  
                                      Bayındır İşletme Müdürlüğü Haritası